Obecné informace

Tato stránka byla naposledy zaktualizována 3. 1. 2018

Palučinská šachová škola je šachový tábor s více jak třicetiletou tradicí, jenž se od roku 2017 pořádá v rekreačním středisku “Ráj” Letohrad. Jde rozhodně o nejpodstatnější událost roku konanou naším spolkem, akci která nás všechny spojuje, a kvůli které vůbec nějaký zapsaný spolek vznikl.

Personál tábora

Většinu personálu tvoří lidé, kteří jsou s táborem spjati už dlouhá léta, mnozí z nich sem nejdřív jezdili jako děti. Hlavní vedoucí byla po dlouhé roky Eva Holasová, která předala svoji funkci Veronice Táborské. Máte-li zájem, přečtěte si o nás více zde.

Zázemí tábora

Děti spí zpravidla buďto ve čtyřlůžkových chatkách, na dvou palandách. Nebo ve větších dvoupatrových chatách. K dispozici jsou peřiny, povlečení i deka, spacák tedy není potřeba. Součástí vybavení chatek jsou skříně na oblečení a skříňky na ostatní věci. Chaty jsou vybavené také umyvadlem a toaletou.

Toalety a sprchy (s teplou vodou) jsou pro chlapce a dívky zvlášť. Na mladší děti dohlížíme, aby se několikrát za tábor osprchovaly.

Kuchařku máme vlastní a vařit doopravdy umí. Jídlo je pětkrát denně a každý si může přidat, kolik jen sní. Pro hladové krky se navíc vždycky něco najde i mimo tuto dobu. Pitný režim (čaj nebo šťáva) je zajištěn během celého dne. Jí se v jídelně, talíře a příbory jsou k dispozici, děti by si měly přivézt vlastní hrníček a láhev na pití.

Šachová náplň tábora

Jelikož jsme především tábor šachový, přibližme si, na co se mohou v tomto ohledu děti těšit. Šachům je zpravidla věnován čas mezi snídaní a obědem a ještě asi hodinka během odpoledne.

Stěžejním je Palučinský pohár. Hraje se ve čtyřech skupinách dle výkonnosti hráčů, z nichž se první tři započítávají na Elo ČR a ta nejsilnější navíc i na FIDE. Hráči jsou rozděleni na základě ela a výsledků úvodního rapid turnaje. V silnějších skupinách se vždy stihne jedno kolo. V nejslabší skupině bývají začátečníci, pro něž by byly dvě hodiny na přemýšlení zbytečně mnoho, hrají proto kratším tempem na více kol.

Každou partii ihned po odehrání s oběma hráči rozebíráme. Dostanou tak příležitost uvědomit si, jaké byly klíčové okamžiky partie, a v příštím zápase být zase o krůček dál.

Po rozboru je čas na šachové dopoledne. Děti zde zpravidla samostatně řeší úlohy přiměřené jejich úrovni a hrají různorodé šachově založené hry, jako například magické šachy, zahradní šachy, trojšachy a podobně. Za pěkného počasí je vše organizováno venku, za špatného vevnitř. Zdařilé partie a nejlepší soutěžící šachového dopoledne se zpravidla dočkají odměny na večerním nástupu.

Přibližně každý druhý den je část odpoledního programu věnována šachové přednášce. Na tu jsou děti rozděleny dle výkonnosti do menších skupinek. Prostřednictvím výkladu, praktického procvičování, řešení úloh i různých her se snažíme, aby se děti naučily něco nového, co ještě mnohokrát využijí při své hře. V silnějších skupinách přednáší lidé jako Viktor Láznička, Michal Novotný, David Výprachtický či Oldřich Vedral.

Obvykle se na táboře také hraje simultánka, zpravidla proti někomu z řad šachových velmistrů, například Viktoru Lázničkovi.

Každoročně také v rámci tábora, zpravidla o prostředním víkendu, pořádáme Memoriál Petra Macha, což je blicák na památku jednoho z našich kamarádů, který na tábor dříve také jezdil. Turnaj bývá otevřený i zájemcům z řad rodičů či přátel PŠŠ.

Účast v simultánce a „blicáku“ není pro děti povinná. Pro ty, kteří se neúčastní, je vždy v záloze jiný program.

Pochopitelně děti mohou hrát šachy i ve volném čase. Za tímto účelem je vhodné, aby s sebou měly na táboře vlastní šachy (třeba malé magnetické).

Dětský tábor “Ráj”
Kunčice, 561 51 Letohrad